דר' מינה גורביץ

שלום,
שמי, מינה גורביץ, רופאת ילדים בארץ ובארה"ב מזה 35 שנים. אימא לעדי דגן, רופאת ילדים אף היא, וסבתא ל-3 נכדים, רואי כבן 13, שיר בת 10 ויובל כבן 5 שנים.

את לימודי הרפואה סיימתי בבית הספר לרפואה בירושלים ואת התמחותי ברפואת ילדים בשערי צדק. במהלך 6 השנים בהם התגוררתי בארה"ב השתלמתי במחלות מערכת העיכול ותזונה בילדים ועבדתי במסגרת בית חולים ומרפאת ילדים בקהילה. לאחר חזרתי לארץ המשכתי לעבוד בבית חולים אסף הרופא כרופאה גסטרו-אנטרולוגית ילדים בשילוב עם עבודתי כרופאת ילדים ראשונית בקהילה.
בשנת 1992 החלטתי לעשות שינוי בתחום ההתמחות ועברתי לעבוד בנושא התפתחות הילד בגיל הרך.
ראשית, כרופאת מינהל בקופ"ח מאוחדת, הקמתי מכון להתפתחות הילד ומספר תחנות טיפת חלב באזור השרון. לאחר השתלמות בנושא "התפתחות הילד הנורמאלי בגיל הרך" באוניברסיטת תל אביב עזבתי את עבודתי כרופאת מינהל וחזרתי לעבוד כרופאה עצמאית של מכבי, עם שותפה בכפר סבא. בנוסף לכך, בשנת 1995 התחלתי לעבוד כרופאה התפתחותית לגיל הרך במסגרת טיפות חלב של מכבי בהרצלייה ורמת השרון. מטרתי הייתה לתעד כל ממצא שמאפיין את התינוק ומשפחתו במהלך הביקורים השגרתיים בטיפת חלב (3, 9 ו- 18 חודשים, 3 ו- 5 שנים) ובהמשך לחקור את הסימנים המוקדמים וגורמי הסיכון להתפתחות ליקויים בריאותיים והתפתחותיים.
שני נושאים עיקריים שקשורים לרפואת ילדים הדאיגו אותי בעיקר: העלייה העצומה במספר הילדים הסובלים מעודף משקל וכמות הילדים המאובחנים כאוטיסטים והסובלים מהפרעות קשב וריכוז עם או ללא היפראקטיביות.
לאחר 35 שנים כרופאת ילדים אני מרגישה שאני יכולה להגדיר ולסכם את: "האני מאמין שלי"
1. כל תינוק הוא יחיד ומיוחד, ניתן לזהות מאפייני מבנה גוף ותכונות של כל תינוק מרגע לידתו וזאת עלי לנסות לעשות מהביקור הראשון כדי להכיר "בייחודו" של התינוק. אין תינוק קשה כי אם תינוק שקשה לו, היות והתקופה, מעובר ועד גיל שנה, הינה קריטית להתפתחות הילד בשל קצב התפתחות המוח ומערכת העצבים.
2. ניתן לקדם בריאות והתפתחות של כל ילד על ידי תכנית המתאימה לו ולמשפחתו וניתן לחנך לבריאות ולהקנות הרגלים לניהול אורח חיים בריא מהגיל הרך, כולל תזונה, שינה, פעילות גופנית והתנהגות וזהו תפקידי ואחריותי כרופאת הילדים.
3. הבעיות הרפואיות וההתפתחותיות בילדים נובעות משילוב של גנטיקה והשפעת הסביבה. כ-30% מהילדים בארץ סובלים מהשמנת יתר כ- 10% מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז וכ- 1% מאובחנים כסובלים מטווח האוטיזם. לא ניתן להשפיע על הגנטיקה אך ניתן וצריך להשפיע על כל מה שיקרה מאז הלידה.
4. ניתן לזהות, בגיל הרך, סימנים מוקדמים לליקויי התפתחות כגון ליקויים מוטוריים וליקויי שפה ותקשורת ה, והפרעת קשב וריכוז. עם איתור הסימנים יש להתחיל בהתערבות מוקדמת למנוע או למתן את ההפרעות שעלולות להתפתח וכאן יש לי, כרופאת ילדים, תפקיד מכריע.